Growatt Off-Grid Inverter SPF5000TL HVM-WPV/WPV-P
(0 reviews)
Get Price
(1125) Views
(0) Contacts
Contact Company
Sunry
Henan, China
(1795) Views
(4) Contacts
Single-phase off-grid inverter 5000W for backup power and self-consumption applications, with a small capacity to enable small roof use. Single MPPT design with optional AFCI capability, small and cost-effective. Sunry solar systems with secure and strong packaging are widely distributed in over 86 countries, including Lebanon, UAE, Spain, Ukraine, Poland, South Africa, Vietnam, and others.
AC Voltage Regulation (Battery Mode) 230VAC ± 5% @ 50/60Hz
Protection Degree IP20
Storage Temperature -15°C - 60°C
Dimension (W/H/D) 330/485/135mm
Net Weight (kgs) 12
Operating Temperature 0°C - 55°C
Humidity 5% to 95% Relative Humidity(Non-condensing)
Altitude <2000m
Maximum Solar Charge Current 100A
Max. Recommended PV Power 6000W
Maximum Efficiency 97%
Charge Current 80A
AC Input Voltage 230 VACS
MPPT Range @ Operating Voltage 120VDC ~ 430VDC
Selectable Voltage Range 170-280 VAC (For Personal Computers) ; 90-280 VAC (For Home Appliances)
Maximum PV Array Open Circuit Voltage 450VDC
Frequency Range 50Hz/60Hz (Auto sensing)
Rated Power 5000VA/ 5000W
Parallel Capability No/ Yes, 6 units maximum
Transfer Time 10ms typical, 20ms Max
Surge Power 10000VA
Efficiency (Peak) 93%
Waveform Pure sine wave
Battery voltage 48VDC
Battery Type Lithium/Lead-acid
Model SPF5000TL HVM-WPV/WPV-P
The applications of Off-Grid Inverter
  1. Advantages of the Sunry 30KW Off Grid Solar Energy System Commercial Use 30KWp 400V 3-Phase Solar Power System.