WP2X2-175-CI High Lift Water Pump
(0 reviews)
Get Price
(328) Views
(0) Contacts
Contact Company
Yancheng Slong Machinery & Electric Co., Ltd.
Jiangsu, China
(2607) Views
(2) Contacts
Net weight 29 Kg
Impeller & Volute Cast Iron
Model WP2X2-175-CI
Mechanical Seal Silicon Carbide
Width 385mm
Inlet diameter 50 mm
Discharge Capacity 32 m3/hr
Pump Type Centrifugal, Self Priming
Displacement 223 CC
Starting Model Recoil Start
Suction Head 7 m
Fuel Tank Capacity 3.6 L
Net Power 4.9 KW/3600 rpm
Outlet diameter 50 mm
Lift Head 65 m
Gross Weight 33 KG
Height 440 mm
Solids Handling N/A
Engine Model SL225
length 455mm
Impeller Diameter 175mm